Tudástár Tudástár x

Tudástár

Gyakran ismételt kérdések

Amennyiben lehetőség van energia előállításra (pl. napelem), a fogyasztás és a termelés elméletileg könnyen egyenlő arányba hozható. Az energiafelhasználási oldalt mindenképpen hatékonyan kell megoldani ahhoz, hogy a másik, termelői oldalon a bekerülési költséget és későbbi esetleges kitettségünket a lehető legnagyobb mértékben csökkentsük. Jelenleg a hőszivattyúk a leghatékonyabb energiatermelők, ebből kiindulva érdemes egy rendszert felépíteni.

Igen, lehet és mindenképpen szükséges is. A hatékonyság a meglévő rendszerek felújításával is növelhető, de mindenképpen érdemes olyan kiegészítéseket (pl. hőszivattyúkat, felületi hőleadókat) telepíteni, amelyekkel tovább növelhető a hatékony működés.

Igen. A hőszivattyús rendszerek képesek mindhárom feladat ellátására, így nem szükséges külön fűtési rendszer, független klímaberendezések telepítése, illetve melegvíz előállító- és tároló rendszer.

A napkollektor a napenergiát közvetlenül hőenergiává alakítja, a napelem villamos energia előállítására szolgál. A napkollektort elsősorban fűtési célú energiatermelésre (használati melegvíz, fűtés, medencefűtés) alkalmazzák.

A geotermikus energia a földkéreg belső energiája, amely hasznosítás szempontjából alapvetően kétféle lehet; sekély (hőszivattyús hőhasznosítás 150 m mélységig, 10-25 C fok) illetve mély geotermia (közvetlen hőhasznosítás, 150 m alatt, 30-250 C fok).

Az épületautomatizálási és szabályozási rendszerek biztosítják az épületgépészeti rendszerek automatikus, energia-hatékony, gazdaságos és biztonságos üzemeltetését.

A hőszivattyúk olyan berendezések, amelyek a környezetből (levegő, víz, talaj) elvont hőt magasabb hőfokszintre emelik.

Az épület energiafelhasználásának hatékonyságát jellemző számszerű mutató.

Az az energia, amely nem esett át átalakításon, illetve feldolgozáson.

Coefficient of Performance, azaz fűtési hatékonysági tényező, amely megmutatja, hogy 1 egységnyi felvett elektromos áram felhasználásával mekkora hőteljesítmény leadására képes az adott berendezés.

A kW az adott berendezés teljesítményét, míg a kWh pedig a felhasznált energiamennyiséget jelöli.

Az energiahatékonyság megmutatja, hogy egy adott épület mennyire képes hatékonyan felhasználni a befektetett energiát. A cél, hogy a kívánt komfortszint elérése a lehető legkisebb energia felhasználásával valósuljon meg.

Olyan hűtési megoldás, ahol a környezeti hőmérséklet hasznosítása közvetlenül történik (pl. geotermikus rendszerek)

A hőérzet szubjektív érzékelés, amely a hőmérsékleti környezettel kapcsolatos elégedettséget fejezi ki. A komfortérzet az embert és az őt körülvevő zárt tér közötti kapcsolatot jellemzi.

Energiahatékonyság szempontjából kiemelten fontosak a határoló szerkezetek (falazatok, nyílászárók, tetők) hőtechnikai tulajdonságai. A hátbocsátási tényező számszerűen meghatározza az adott szerkezet hőszigetelő képességét.

Elsősorban padló, fal, mennyezet- és födém fűtési-hűtési rendszerek. A nagy felületnek köszönhetően a hőközlés a helyiség hőmérsékletéhez viszonyítva más rendszerektől eltérően alacsonyabb hőmérséklet-különbséggel valósulhat meg.

A folyamatosan rendelkezésre álló és természetes módon megújuló természeti erőforrások összessége (nap, szél, víz, biomassza, geotermikus energia)